AKINCI ECZANESİ (ALTUNHİSAR)     BOR ECZANESİ (BOR)     ÇAMARDI ECZANESİ (ÇAMARDI)     ATEŞ ECZANESİ (ÇİFTLİK)     KOCER ECZANESİ (MERKEZ)     ESRA ECZANESİ (MERKEZ)     ULUKISLA ECZANESİ (ULUKIŞLA)    

ECZACINIZ DİYOR Kİ: “TANSİYON İLAÇLARINIZ COVİD-19 İÇİN RİSK TAŞIMAZ”

ECZACINIZ DİYOR Kİ:

“TANSİYON İLAÇLARINIZ COVİD-19 İÇİN RİSK TAŞIMAZ”

Yüksek kan basıncı (hipertansiyon) tedavisi için kullanılan ADE inhibitörleri ve ARB grubu ilaçlarla ilgili COVID-19 pandemisi sürecinde spekülasyonlar nedeniyle hastalar tarafından endişeler yaşanmaktadır.

Bu konuda bilgi kirliliğine son vermek amacıyla Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) tarafından yapılan açıklamahttps://www.escardio.org/Councils/Council-on-Hypertension-(CHT)/News/position-statement-of-the-esc-council-on-hypertension-on-ace-inhibitors-and-angTürk Kardiyoloji Derneğihttps://www.tkd.org.trtarafından da kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Yapılan açıklamada COVID-19 enfeksiyonu nedeniyleADE inhibitörleri ve ARB grubu tansiyon ilaçları ile tedavininsonlandırılmasına ilişkin klinik veya bilimsel kanıt olmadığından, bu ilaçları kullanan hastalarındoktorları tarafından ilaçları değiştirilmedikçe mevcut tedavilerine aynen devam etmeleri önerilmektedir.

  • COVID’den korunmak için her şeyden ÖNCE bilgi kirliliği yaratanlara itibar etmeyin!
  • COVID’den korunayım derken ilacınızı kullanmayı bırakmayın ve kullanmayarak yaratacağınız olası sorunlarla boğuşmayın!
  • Sağlığınızla ve ilacınızla ilgili konulardaSADECEhekiminizi ve eczacınızı dinleyin!
  • COVID-19’dan korunmak için kişisel tedbirlerinizi alın ve mümkün oldukça evden çıkmayın, kalabalık ortamlardan kaçının.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ